STREFA PACJENTA
LIST ZAPRASZAJĄCY
Strona główna undefined Jak uzyskać certyfikat undefined List zapraszający

Szanowni Państwo,

Szanowni Państwo, Koledzy

I część programu certyfikacji Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością spotkała się z dużym zainteresowaniem lekarzy, szkolenie odbyło i uzyskało certyfikat ponad 500 osób. W 2019 roku program uzyskał nagrodę Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością za najlepszy program edukacyjny z zakresu leczenia otyłości w Europie. Jednak czas nie stoi w miejscu, postęp wiedzy i pandemia COVID-19 spowodowały konieczność zrewidowania lub poszerzenia niektórych aspektów dotyczących diagnozowania i leczenia otyłości.

Czas pandemii jak żadna wcześniejsza sytuacja obnażył nierówności w zdrowiu chorych na otyłość. To właśnie ta grupa chorych najczęściej ciężko przechodziła zakażenie SARS-CoV-2 i umierała z powodu COVID-19. To było wiele śmierci każdego dnia, o których dużo mówiły media, musimy jednak mieć świadomość, że z powodu powikłań otyłości każdego dnia umiera znacznie więcej osób. Ale to pandemia spowodowała, że Komisja Europejska zwróciła uwagę na nierówności
w zdrowiu chorych na otyłość. Mam nadzieję, że podjęte na tym szczeblu działania spowodują niedługo zmiany
w krajowych systemach opieki zdrowotnej.

Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością od 15 lat działa na rzecz zorganizowania systemu kompleksowej opieki nad chorymi na otyłość i szkolenia specjalizacyjnego w zakresie obesitologii. II część certyfikacji jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2018 roku, których celem jest skrócenie drogi do uzyskania specjalizacji jeżeli zostanie ona w przyszłości powołana. Certyfikacja ośrodków ma na celu stworzenie zalążka przyszłego systemu kompleksowej opieki nad chorymi na otyłość i szkolenia specjalizacyjnego. W 2021 roku wydaliśmy również od dawna zapowiadany podręcznik „Obesitologia kliniczna”, który mamy nadzieję, że po aktualizacjach stanie się podstawowym podręcznikiem w szkoleniu specjalizacyjnym.

Program certyfikacyjny obejmuje certyfikację lekarza oraz certyfikację ośrodka. Aby uzyskać certyfikat z II części lekarz powinien przystąpić do szkolenia internetowego którego program obejmuje: 7 wykładów online, z których każdy zakończony jest testem. Zaliczenie wszystkich testów na, co najmniej, 80% pozwala na zdobycie dokumentu poświadczającego umiejętności z zakresu profesjonalnego leczenia nadwagi i otyłości.

Lekarze z akredytowanych ośrodków celem przedłużenia akredytacji powinni przesłać certyfikaty z II części programu certyfikacji. Natomiast ośrodek, który chce uzyskać akredytację w zakresie profesjonalnego leczenia nadwagi i otyłości powinien potwierdzić spełnienie określonych wymagań dotyczących personelu (lekarze powinni ukończyć I i II część programu certyfikacji) oraz wyposażenia placówki.

Lista certyfikowanych lekarzy oraz ośrodków zostanie zamieszczona na stronie internetowej PTBO.

Zachęcam Państwa również do udziału w cyklu webinarów, do współprodzenia których zaprosiłam eksperci z różnych dziedzin medycyny. Webinary to nie tylko wykłady ekspertów ale również dyskusja z prowadzącą i uczestnikami, co pozwoli Państwu poszerzyć wiedzę na temat diagnozowania i leczenia chorych na otyłość i jej powikłania.


author name
author sign
Prof. dr hab. n. med.
Magdalena Olszanecka-Glinianowicz

Zapraszamy do kontaktu


*pole obowiązkowe